Total War Serisi


Strateji, sıra tabanlı, tarihsel oyun severlerin en çok oynadığı oyun. 2000 yılından günümüze ulaşmış bir seri. Oyuncu sayısı giderek de artıyor. Bunun sebebi Warhammer serisinin oyuna eklenmiş olması. Warhammer tarihsel gerçeklik dışında fantastik öğelerin olduğu bir seri ve şu anda dünya çapında en çok oynanan Total War oyunu Warhammer II. 2021 yılında Warhammer III çıkacak ve oyuncular sabırsızlıkla bunu bekliyor. Tarihsel serileri sevenlerin en çok oynadığı oyun ise detaylı diplomasi ve devlet yönetimi ile Rome II. Oyunun geliştiricisi Creative Assembly, yayımcısı ise çoğunlukla SEGA‘dır. Oyunu hem strateji haritası üzerinden oynuyorsunuz hem de devasa orduları yönettiğiniz, şehirleri kuşattığınız gerçekçi coğrafya üzerinden oynuyorsunuz. 2000 yılından günümüze kadar Total War Listesine bir bakalım.

1. SHOGUN: Total War 13 Haziran 2000

Efsane serinin ilk oyunu Japonya’da Sengoku döneminde geçmektedir. Daha sonra çıkan ek paketi ise Mongol Invasion’dur. 1542’de Japonya karmaşık bir durumdadır ve feodal olarak bölünmüş halde olan coğrafyadan bir feodal bey seçip tüm adayı tek çatı altında toplamaya çalışıyorsunuz. Oyun 2D oynanışa sahip bugünkü görünümünden çok farklı bir formdadır ama ilk olması onu özel kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2. MEDIEVAL: Total War 20 Ağustos 2002

Serinin ikinci oyunu olan oyun oynanış ve görsel olarak shogun 1’den farklı değil yani 2D ancak coğrafya (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) ve dönem olarak daha çok oyuncuya hitap ediyor. Özellikle Türk oyuncular için de ilk olan bir klasik. The Turks adı altında ulusumuzu seçip mücadele edebiliyoruz. Oyun senaryosu 1095 yılından 1453 yılına kadar devam ediyor bu sayede hem Selçuklu hem de Osmanlı dönemlerini oynayabiliyorsunuz. Oyunda 14 farklı uygarlık seçebiliyorsunuz ve her uygarlığın kendine has birimleri mevcut. Ana oyundan sonra görselde de gördüğünüz Viking İnvasion paketi çıktı. 793 yılından 1066’ya kadar uzanan genişletilmiş Britanya ve İskandinavya haritası üzerinden oynuyorsunuz. Senaryolar Viking istilası ve İngilizlerin savunması üzerine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3. Rome: Total War 22 Eylül 2004

Seri için görsellerde devrim yaşandı artık 3D’ye geçildi. Hem strateji haritası hem de savaş haritaları görselleri önceki oyunlarla kıyaslandığında çok daha güzel ve detaylı. Oyun, IGN, GameSpy ve GameSpot tarafından 2004’ün En İyi Strateji oyunu seçilmişti. Roma İmparatorluğunu genişletmek ya da yok etmek sizin elinizde. Roma dışında ana campaing bitirildiğinde diğer ulusları seçmek de mümkün oluyor. Dönem itibariyle Mısır, Hunlar, Barbar kavimler vb. seçilebiliyor. Görselde de anlaşılacağı üzere iki ek paket çıktı ilki Barbarian İnvasion ikincisi ise Büyük İskender ve Makedonya’dan başlayan Alexander.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4. Total War: MEDIEVAL II 15 Kasım 2006, KINGDOMS 28 Ağustos 2007

Total War oyuncularının çok sevdiği hala bıkmadan oynadığı bir oyundur. Tarihsel olarak Roma dönemi ve Ortaçağ konulu oyunlar daha çok tercih ediliyor. Oyun ilk medieval oyunundan çok daha gelişmiş görsellere sahip. Kendinden önce 3D’ye geçmiş olan Rome oyunundan da daha güzel ve detaylı görsellere sahip. Türk oyuncuların da en çok oynadığı Total War oyunlarının başında gelir. Yine ilki gibi Selçuklu ve Osmanlı dönemleri oynanabiliyor ancak Moğol istilasına dikkat! Savaş haritalarında iklim daha detaylı ve gerçekçi oynanıyor. Türkleri seçebilmek için oyun başında seçilebilen 5 ana devletten biriyle campaing bitirmelisiniz daha sonra Türkler ve diğer uluslar açılıyor. Daha sonra çıkan Kingdoms ek paketiyle 4 farklı ana campaing ile detaylı coğrafyada oynuyorsunuz. Amerka da haritaya ekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5. Total War: EMPIRE 4 Mart 2009, NAPOLEON 25 Şubat 2010

Oyun 1700-1799 arasında geçiyor. Osmanlı Devletinin kayıp yaşadığı dönemler. Osmanlıyı eski gücüne kavuşturmak sizin elinizde. Amerika, Avrupa, Asya, Afrika kapsamında en geniş harita deneyimini sunuyor oyun. Efekt, detay görsellerde önceki oyunlara göre çok daha gelişmişlik var. Oyunun en yeni özelliği artık deniz savaşlarının da 3 boyutlu yapılabilmesi. Oyunda ana devletler dışında küçük devletler, ayaklanan devletler ve asiler de var. Oyunda tarih itibariyle kılıç kalkandan ziyade top ve tüfekler ön planda. Kendinden sonra çıkan Napoleon ek paketi ile Nopoleon özelinde bir harita ve campaing sunuluyor ayrıca Warpath ek paketiyle de yeni üniteler görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. Total War: SHOGUN 2 15 Mrt 2011, FALL OF THE SAMURAI 22 Mrt 2012

İlk oyundan yıllar sonra Shogun 2 2011’de geldi. Yine görselde gelişmeler var önceki oyunlara göre özellikle deniz savaşlarında gelişmeler var. Her Total War oyununda olduğu gibi dönemin özelliklerine göre oyun tasarımı mevcut. Görseller, haritalar, üniteler, devletler döneme göre tasarlanmış gerçeklikte. Ticaret, diplomasi de dönemin özellikleri ön plana çıkıyor. Oyun 16. yüzyıl Japonyası’nda geçiyor. Bir klanın Daimyosu olarak adayı tek çatı altında birleştirmek amacınız. 12 ayrı seçilebilen klan mevcut. Bunlardan bazıları ek ücret gerektirebiliyor. Ayrıca bazı üniteler için de dlc paketleri almanız gerekiyor. Daha sonra çıkan Fall Of The Samurai ek paketiyle klanlar ikiye bölünmüştür: Şogun Yanlıları ve İmparatorluk Yanlıları. Ayrıca, Shogun 2 ve Shogun 2: Rise of the Samurai’da bulunmayan Ezo Adası oyuna dahil edildi. Ayrıca bu oyunda, daha önce hiçbir Total War oyununda bulunmayan demir yolu, sahil mevzileri ve Gatling silahı vardır. Oyun senaryosu zaman olarak önceki Total War oyunlarından daha geç bir zamanda geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7. Total War: ROME II 2 Eylül 2013

Oyun günümüze göre eski bir oyun olarak kalsa da şu sıralar en çok oynanan Tarih konulu Total War oyunu. Oyun ilk çıktığında grafik optimizasyonu olarak sıkıntılar vardı daha sonra çıkan yamalarla sorunlar giderilmeye çalışıldı. Rome II ve Attila oyunları grafik kartlarını zorlayan, fps düşüklükleri ve takılmalar yaşanan oyunlar günümüzde de hala aynı sorunlar devam ediyor. Son çıkan Troy gibi oyular kartı daha az yorarken bu oyunlar maalesef böyle. Masaüstü ekran kartlarıyla oynamak daha rahat olsa da oyuncu laptoplarında da oynayabilirsiniz ancak en üst seviye ekran kartı olmadıkça ultra ayarlarda oynamak zor. Oyunda oynanabilen bir çok ulus var, büyük küçük bir çok devlet. Oyun diğer oyunlara göre daha detaylı bir devlet yönetimi ve diplomasiye sahip yani ekran başında çok daha saatler oturacaksınız, 1 tur içinde yapılacak çok şey var. Rome ellerinizde yükselecek. Günümüze kadar çıkan bir çok dlc ile tarihsel süreci devam ettiren campaingler var. TW serisi bu oyundan itibaren artık Türkçe desteği sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8. Total War: ATTILA 17 Şubat 2015

Hun hükümdarı Attila merkezli dönemi konu alan oyun geniş harita yelpazesi ile bir çok devleti de oynama imkanı sunuyor. Hunlar, Ak Hunlar ve Roma Devleti merkezli oyunda kavimler göçü ile batıya göç eden bir çok kavim ile oynayabiliyorsunuz. İngiltere ve Çin’i konun alan yeni tarihsel oyunlar olsa da Attila’nın harita kapsamından dolayı oyuncuların tercih sebebi oluyor. Diğer TW oyunlarına kıyasla ön plana çıkan özellikleri: Kanlı kuşatmalar, kuşatma ve savuma mekanizmaları, bir yeri işgal etmektense talan ve tahrip yapma. Oyun dönemin birimlerini, silahlarını ve efektlerini gerçekten iyi veriyor. Bu oyunda da Roma’da olduğu gibi en yüksek ayarlarda oynamak için performans serisi masaüstü ekran kartlarına ya da 70, 80, 90 serisi notebook ekran kartlarına ihtiyaç var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9. Total War: WARHAMMER 24 Mayıs 2016

TW serisini yıllarca tarihsel gerçeklik doğrultusunda oynadık. Bu oyun gerçeklik dışı yeni dünyalar ve birimler sunuyor. İlk çıktığında klasik TW oyuncularından beğenmeyenler oldu oyuncular ikiye ayrıldı bu konuda ancak günümüze baktığımızda oyunun arka arkaya 3. cü serisinin çıkacak olması ne kadar çok oynandığının göstergesi. Bu oyun TW oyuncularına yeni oyuncular kattı ve en çok oynanan seri oldu. Yüzüklerin efendisi, Hobbit filmlerini düşünün ve farklı bir dünya, insanların dışında elfler, cüceler, hobbitler, ağaç adamlar, goblinler, orklar olduğunu düşünün işte bu oyun o dünyanın oyunu. İmparator Karl Franz öncülüğünde insanların dünyası olan imparatorluk topraklarını da oynayabilirsiniz, yukarıda saydığım diğer ırkları da. Her ırkın farklı birimleri, şehirleri, artı eksi özellikleri mevcut. Oyun diğer TW serilerinden şöyle ayrılıyor: Fantastik dünya, farklı ırklar, büyücüler ve büyüler, ani baskınlar, yozlaşma, tek başına kontrol edilen ve büyü güçleri kullanılabilen komutan ve büyücüler vs. fazlası için oynamalısınız ya da detaylı incelemeleri okumalısınız. Daha önceki Roma ve Attila’ya kıyasla daha ekran kartı dostu bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10. Total War: WARHAMMER II 28 Eylül 2017

Serinin ikinci oyunu ve Warhammer 3 çıkana kadar da TW oyunları içinde en çok oyuncusu olan oyun. Oyun Warhammer 1′ e kıyasla daha kapsamlı. Harita kapsamı, fraksiyon ve birim kapsamı daha geniş, Oynanış temelde aynı olsa da gelişmeler var. Görseller, efektler çok daha iyi 2. oyun olduğu için 1. oyunun oyuncu sayısı az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11. Total War Saga: THRONES OF BRITANNIA 3 Mayıs 2018

Britannia, TW Saga bünyasinde çıkan sadece belli bir bölgeye odaklanan ve daha detaylı bir harita sunan oyunlardan. Bu oyunda İngiltere’ye odaklanıyoruz. Attila’dan sonra en detaylı İngiltere haritası ile karşı karşıyayız. Özellikle Viking, The Last Kingdom dizilerini izleyenlerin oynamaktan daha fazla zevk alacağı bir oyun. Sadece İngiltere ve İrlanda bölgesi olsa da oyun bir çok bölgeye ayrılmış durumda. Oyun Büyük İngiliz Kralı Alfred’in Viking işgalcilerini yenmesinden sonraki dönemi konu alıyor. Oyunda çeşitli İngiliz, Viking, Anglosakson devletlerinden seçim yapabilirsiniz. Oyun diplomasi anlamında yenilikler sunuyor. Diplomasi ve ticaret anlamında önceki TW oyunlarına kıyasla farklılık ve eksikliklerin olması bazı olumsuz yorumlar alsa da dönemin özelliklerini yansıtmak için farklılıkların yapıldığı göz ardı ediliyor. Görsel anlamda Attila üzerine kurulmuş bir oyun ve daha gelişmişi diyebiliriz. Olumsuz eleştiriler olsa da bir çok ödül ve yüksek oylar almış bir oyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12. Total War: THREE KINGDOMS 23 Mayıs 2019

Tarih MS 190. Çin’in savaş sanatı konu alınıyor özünde. Shogun benzeri bir oyun ancak Japonya değil bu sefer Çin.“Romance of Three Kingdoms” adlı eserden esinlenen oyunda güçlü üç krallık ve toplamda 12 farklı Çin cenkbeyinden birini seçip parçalanmış Çin’ i birleştirmelisiniz. Oyun içi görsellerde değişiklikler var. Ana menü, campaing haritası farklı ve geliştirilmiş. Savaş yaparken de yine Warhammer’da olduğu gibi komutanları ayrıca kontrol ediyorsunuz. Şehirler, birimler dönemi yansıtıyor. Harita sadece Çin olsa da geniş bir coğrafya temsil ediliyor. Verimli topraklar, çöller, karlı dağlar. Detaylı incelemelere bakmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13. Total War Saga: TROY 13 Ağustos 2020

Yine bir SAGA oyunu yani harita kapsamı ve hikaye belli bir bölgeye odaklanmış durumda. Truva savaşı dönemi Ege ve Yunan bölgelerini konu alıyor. Truva filmini izleyenler dönemdeki ortamı ve dönemin önemli karakterlerini bilir. Savaşçı Aşil ön plana çıkanlardan biri. Oyun Creative Assembly Sofia tarafından geliştirildi. Britannia’ dan sonra SAGA’ların ikincisi konumunda. TW ilk defa Steam’den değil Epic Games üzerinden oyunu satışa çıkardı ve hala tarih itibariyle oyun Steam üzerinde yok sadece yakın zamanda deniyor. Bu da Steam oyuncularını üzdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14. Total War: WARHAMMER III 2021

TW oyuncularının merakla beklediği oyun. Çıkış tarihi 2021. Harita üzerinde eklemeler mevcut. TW resmi youtube kanalı üzerinden oyun tanıtım videolarını izleyebilir ipuçlarını kendinizce yorumlayabilirsiniz. https://www.youtube.com/channel/UCugJq15BiB-c1NDYPHiznWQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15. Total War: ROME REMASTERED

Tam listemi tamamlamıştım ki yakın zamanda yeni bir oyun çıktı. Warhammer III beklenirken efsane oyun Rome yeniden yapıldı. 4K desteğiyle birlikte şu an güncel total war dinamiklerinin birçoğu oyuna entegre edildi. Daha canlı renkler, farklı yüzlerde ve detaylı birimler, yeni arayüz ve çok daha fazlası. Bir çok kişi bunun yeni bir oyun olduğu görüşünde. Oyun 29 Nisan 2021 tarihinde Steam üzerinden erişime açılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyunuzu bırakın

6 Puan
+ Oy – Oy

Yorumlar

0 yorumlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesabınız yok mu? Kayıt ol

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Oturum aç

Gizlilik Politikası

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.