Kuşadası Seyahat Listesi


Kuşadası merkezli bir seyahat planınız varsa bu liste tam size göre. Kuşadası merkezde gezip görmeniz gereken yerler ardından çevresinde gezip görmeniz gereken müthiş bir coğrafya var. Tarih, doğa, deniz, şehir, restoran, otel, eğlence, kamp aradığınız her şey var bu coğrafyada.

Kuşadası ülkemizin en eski turizm kentlerinden biridir. Eski Yeşilçam filmlerinde turistik yerlerde çekilmiş filmlere bakın hep Kuşadası vardır. Sahip olduğu büyük liman sayesinde dünyanın her yerinden en büyük gemilere ev sahipliği yapabilmektedir. Son yıllarda merkezdeki taşlaşma artsa da havasıyla, merkezdeki imkân ve güzellikleriyle, çevresiyle kesinlikle merkeze alıp gitmeniz gereken bir kenttir. Aydın ilimize bağlı Kuşadası ilçesi 2019 verilerine göre 117 bin +- nüfusa sahiptir. Yazın bu nüfus turizm sayesinde 1.5 – 2.0 milyon arasında seyretmektedir. Listemize başlayalım.


#1 Kuşadası Merkez’ de Görmeniz Gerekenler

Antik Yerleşim Yerleri: Pygela, Anaia-Anea (Soğucak)-Kadıkalesi, Panıonion, Neapolis, Ilıca Tepe

Tarihi Eserler: Güvercinada, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı (Kurşunlu Hanı), Kale Kapısı, Roma Hamamı, Kurşunlu Manastırı, Su Kemerleri (Aouaduce), Andız Kulesi, Kale İçi, Kale İçi Camii, Hanım Camii, Hacı İbrahim Camii, Türkmen Camii, Camiatik Camii. Merkezde barlar sokağının üst taraflarına çıkarsanız eski kuşadası evlerini dar sokakları, merdivenleri göreceksiniz.

Plajlar: Merkezde denize girmenizi çok tavsiye etmem sebep olarak bazı lağım borularının denize bağlanması, liman ve marina sebebiyle yat ve gemi atıklarının bulunabilmesini gösterebilirim ancak yine merkezde bulunan güvercinada kayalıklarından temiz denize atlayabilirsiniz ama yüzme bilen kişiler bunu yapmalı ayrıca gazibeğendi tepesine yakın yerlerden denize atlayabileceğiniz az bilinen yerler mevcut. Gelelim plajlara, en meşhuru ve en çok tercih edilen yer Ladies Beach yani Kadınlar Plajı, Pigale Plajı, Güvercinada Plajı (küçük bir alandır), Yılancıburnu Plajı (kestaneler boldur), Yavansu ve Aslanburnu Plajı. Şunu söylemeliyim merkezde tabiki denize girebilirsiniz ancak güzelçamlı, milli park tarafına giderseniz çok çok daha iyi olacaktır. Ayrıca Kuşadasında Mavi Bayraklı 27 nokta bulunmaktadır. Listenin sonunda bu listeyi bulabilirsiniz.

Restoranlar: Merkezde turistik amaçlı birçok restoran bulunmaktadır. Kaleiçinde bulabileceğiniz ve tavsiye edeceğim Saray Restoran (Turistik amaçlı, Türk lezzetlerini iyi alabileceğiniz, kapalı ve açık alanları bulunan, eğlence amaçlı gösterimler sunan bir restoran) gibi restoranlar vardır. Kıyıya yakın yerlerde Balıkçılar kahvesi, hemen karşısında belediyeye ait bir restoran, balık hali ve etrafında bolca balık ekmek yiyebileceğiniz küçük işletmeler, yıllardır aynı yerde bulunan limana yakın camekan alanları olan iyi balık restoranları Kazım Usta Balık, Çam Restoran gibi yerler de vardır. Çarşı boyunca ve liman içerisinde bilinen fast food, kahve restoranları mevcut. Ayrıca merkezdeki kıyı boyunca aralıklı olarak uygun fiyatlı belediyeye ait çay evleri vardır. Bunlara ek olarak Roma Dondurması tarzı yerler de vardır. Midye de yiyebilirsiniz!

Alışveriş: Genellikle alışveriş yapabileceğiniz yerler turistik amaçla tasarlanmış çanta, deri, gerçek ya da sahte ayakkabı, giyim vs yerleri ile doludur. Hediyelik eşya satanlar bolcadır. Merkezde, kaleiçinde böyle yerleri sıkça görürsünüz. Şehirde büyük bir avm yoktur merkezdeki İşhanları içerisinde dükkanlar bulabilirsiniz. İstediğiniz her tarz dükkanların birleştiği küçük bir alan olan Scala Nuova adıyla geçen liman içerisinde de bilindik markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Genellikle alışveriş için şehir içinde bolca yürümeniz gerekecektir yorulacaksınız ama zevkli olacaktır. Şehir dışında söke yolu üzerinde yerleşimler mevcut ve buralarda Kuşadası Avm, Köfteci Yusuf gibi alanlar bulabilirsiniz.

#2 Büyük Menderes Deltası Milli Parkı (Dilek Yarımadası)

Aydın ili içerisinde 27.598 hektar alana sahip olan milli park Kuşadası, Söke, Didim ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Kuşadasında denize girmenin en iyi yoludur. Merkezden gitmek isterseniz söke yoluna girip tabelaları takip etmelisiniz. Milli park gerçekten de bir doğa harikasıdır. Birçok bitki, hayvan türlerinin bulunduğu yer koruma altındadır. Plaja yakın yerlerde ağaç gölgesinde durabilir piknik ortamını açabilirsiniz ancak mangal yapmak yasaktır. Neyse ki mangal için pişirme evleri vardır. Yarımada içerisinde yol boyunca gidebileceğiniz birçok plaj vardır. Bunların bazıları taşlı bazıları kumsaldır. Yolda yaban hayata dikkat etmelisiniz. Milli parkta bulunan koyların isimleri ise şöyledir.

 • İçmeler Koyu: Girişten sonraki ulaşabileceğiniz ilk koydur. Çocuklar ve aileler için uygundur. Denizi biraz taşlıdır ancak ilerledikçe yer yer kumdur.
 • Aydınlık Koyu: Giriş kapısına uzaklığı 5 km dir.
 • Kavaklıburun (Kalamaki) Koyu: Giriş kapısına uzaklığı 9 km dir. 1000 metrelik kıyı uzunluğu ile yarımadanın en uzun sahiline sahiptir.
 • Karasu Koyu: Giriş kapısına uzaklığı 11 km dir. Engebeli 450 metre uzunluğunda bir plajı vardır.

#3 Zeus Mağarası

Kuşadası’nda milli parka giderken ya da dönerken zamanınız varsa buraya uğrayın. Milli parkın girişine yakın bir yerde bulunuyor. Suyu buz gibidir sizi gün boyu dinç tutar ve girerken kayalıklardan dikkatli inmelisiniz! Denizle olan bağlantısı sebebiyle de suyu hafif tuzludur. Suyun soğukluğu, mağara oluşu, kayalıklar sizi korkutmasın mutlaka deneyimlemelisiniz.

#4 Adaland / Aquafantasy

Adaland Kuşadası sınırında, Aquafantasy de Selçuk sınırında bulunan çok büyük su parklarıdır. Aynı zamanda da otel, konaklama imkanları da vardır. Bazı konularda dünyanın, avrupanın en büyük su parkı, kaydırağı vs. ünvanları bulunmaktadır. Adaland içerisinde rafting, bir çok kaydırak, dalga havuzu, çocuk havuzu, kumsal, tramplen, yunusların bulunduğu Dolphinpark, jakuzi, nehir, safari park, yağmur dansı bir çok aktivite ve restoranlar bulunmaktadır. 406 metrelik Amazoon kaydırağı dünyanın en uzun aile kaydırağıdır. Aquafantasy içerisinde süper kombo, x-treme, screamer, crazy raft, master blast, boomerango, proracer, space bowl, kara şövalye, kara şimşek, anaconda, cobra, viper, gang slides, mavi göl, dalga havuzu, yetişkin havuzu, macera nehri, plaj, nilüfer yolu, çocuk havuzu, korsan şelalesi, korsan tüneli, korsan gemisi, ahtapot, timsah, kurbağa, batık sandal, balina, kaplumbağa, mantar adlarıyla kaydırak, havuz, çeşitli eğlence alanları bulunuyor.

Aşağıdaki internet sitelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

http://www.adaland.com

http://park.aquafantasy.com/tr/

#5 Efes Antik Kenti

İzmir’ in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan bugünkü gezdiğimiz Efes Ören Yeri Büyük İskender’ in komutanlarından Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. Efes Helenistik ve Roma dönemlerinde en görkemli zamanlarını yaşamış, 200.000 nüfusuyla büyük bir liman şehridir. Efes ayrıca Asya eyaletinin başşehri konumundadır. Buraya müze kartınızla girebilirsiniz. Efes Ören Yerini tam anlamıyla gezebilmeniz için bir gününüzü ayırmalısınız. Kuşadası’ndan gidiyorsanız pamucak sahili, Selçuk tarafına doğru yol almalısınız. Sıcak yaz günlerinde mutlaka elinizde suyunuz kafanızda şapkanız olmalı. Bu alanda gezebileceğiniz yerler ise uzunca bir liste halinde şöyle:

 1. Magnesia Kapısı
 2. Doğu Gymnasionu ve Devlet Agorası Hamamları
 3. Yukarı Agora (Devlet Agorası) ve Bazilika
 4. Odeon
 5. Prytaneion
 6. Domitian Tapınağı
 7. Pollio Çeşmesi
 8. Memmius Anıtı
 9. Kuretler Caddesi
 10. Herakles Kapısı
 11. Trajan Çeşmesi
 12. Yamaç Evler
 13. Varius Hamamları
 14. Umumi Tuvalet (Latrina)
 15. Aşk Evi
 16. Hadrianus Tapınağı
 17. Alytarkhus Stoası
 18. Oktogon
 19. Heroon
 20. Celcus Kütüphanesi
 21. Ticaret Agorası ve Güney Kapısı
 22. Mermer Cadde
 23. Büyük Tiyatro
 24. Liman Caddesi  (Arcadiane)
 25. Tiyatro Gymnasionu
 26. Liman Hamamı
 27. Meryem Kilisesi
 28. Saray Yapısı, Stadyum Caddesi, Stadyum ve Gymnasion
 29. Artemis Tapınağı
 30. Yedi Uyuyanlar
 31. Ayasuluk Örenyeri Ve St Jean Anıtı

#6 Meryem Ana Evi

Hristiyanlar için kutsal olan Hz. Meryem Ana Evi, Selçuk merkeze 9 km uzaklıkta ve Bülbül Dağı üzerinde bulunmaktadır. İzmir Hava Limanına 70 km, Kuşadasına 26 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için halk otobüsü bulunmamaktadır. Şahsi aracınızla, taksi ile, tur otobüsleri ile buraya ulaşabilirsiniz.  Giriş kapısında güvenlik amaçlı jandarmalar bulunmaktadır. Sonunda o tepeye ulaştığınızda mis gibi bir hava sizinle olacak. Alanda Meryem Ana Klisesi, bilgilendirici tabelalar, mum dikme alanları, ayin-toplanma alanları, heykeller, büyük araç otoparkı, hediyelik eşya satan dükkanlar, küçük içkili restoranlar, wc, su doldurabileceğiniz çeşmeler, dilek duvarı, bolca temiz hava ve büyük ağaçlar bulunmaktadır. Ayrıca Hz. Meryem Ana Evi Derneğine bağış yapabilir, oradan bir şeyler satın alabilirsiniz. Ziyaret saatleri 08.00 – 18.00 arasıdır.

#7 Şirince Köyü

Selçuk merkeze 7 km, Kuşadası’ na 34 km uzaklıktadır. Şirince köyü ayrı bir liste ile anlatılacak detayları olan özel bir yerdir. Kısaca tepede bulunan doğa, mimari, tat, tarih, eğitim harikası bir yerdir. Şirince en çok meyve şaraplarıyla meşhurdur ve bu şarapları tadıp alabileceğiniz birçok yer vardır hem yeni hem eski şarap mahzenleri bulunur. Özel aracınızla Selçuk merkezden 7 km boyunca dar asfalt yollardan yukarı çıkıyorsunuz. Yaz aylarında oraya ulaştığınızda bu nasıl köy bu nasıl tepe diyeceksiniz. O kadar kalabalık oluyor ki burası başka bir dünyaya ulaştığınızı kanıtlar nitelikte olacak. Eski mimari olan rum evleri, dar taş yollar, bazen inip çıkamayacağınız yükseklikte yollar sizi karşılayacak. Her yer hediyelik eşya satan esnaf, ya da küçük kafe restoran tarzı yerlerle dolu. Geniş alanları olan havadar restoranlar da var. Kumda kahve, yerel içecek ve yiyecekler bolca bulunur. Birçok kilise, tarihi mekân, mahzen bulunur. Ayrıca Tiyatro Medresesi ve Nesin Matematik Köyü bulunur.

#8 Değirmen Restoran

Kuşadası’na uzaklığı 15 km dir. Davutlar tarafında bulunur. Ailecek gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz bir yerdir. İsmi değirmen Restoran ama geniş bir alanda birçok şey vardır. Restoran dışında göl, küçük bir hayvanat bahçesi, at binme parkuru, göl üzerinde yürüyeceğiniz tahta köprüler, müze tadı veren küçük binalar ve evler, gözleme yapan yerler, bolca yeşillik, bank, göl etrafında ve doğal alanlarda dolaşan kaz, tavşan, kedi gibi hayvanlar, doğal ürünler satan (zeytinyağı gibi) dükkânlar ve çocuklar için oyun parkı bulunuyor. Alan tam bir bütünlük içerisinde yani yollar, binalardaki taşlar her şey uyum içerisinde. İnsanların gezebilecekleri birçok imkânı olan büyük bir çiftlik alanı gibi düşünülebilir. Etrafında büyük üzüm bahçeleri bulunur. Mutlaka gitmelisiniz.

https://www.degirmenltd.com/tr adresinden detaylara ulaşabilirsiniz.

#9 Kirazlı Köyü

Kuşadası merkeze uzaklığı 14 km dir. Aydın tarafından Kuşadası’na gitmek istediğinizde, Çamlığı geçtiğinizde karşınıza iki yol çıkacak biri Kuşadası’na daha kısa yoldan ulaşmak için yeni yapılmış daha geniş yol olan Atatürk yolu, diğeri ise yine asfalt ama dar yolları olan kırsal alanlardan geçeceğiniz biraz daha uzun yol olan Kirazlı yolu. Kirazlı yolunu seçtiğinizde bu köye ulaşacaksınız. Peki neden bu köy. Kuşadası’na en yakın köylerden biri ve ismini kaliteli kirazları bulunan kiraz ağaçlarından alıyor. Sadece bu mu hayır. Eski taş evleri, üzüm bağları ve köylülerden alabileceğiniz yerel yapılmış şaraplar, doğal birçok ürün, doğal beslenmiş alabileceğiniz kuzular, koyunlar, köy kahvaltısı, keşkek, mantı, sarma… Verimli arazilere sahip bu coğrafyada köylüler ürettikleri ürünleri evlerinin önünde satabiliyor. Ayrıca haziran ayının ilk haftası kiraz festivali oluyor o zaman mutlaka gitmelisiniz.

#10 Sevgi Plajı

Kuşadası merkeze 17 km uzunlukta Davutlar tarafında yer almaktadır. Merkezde girebileceğiniz, Güzelçamlı, milli park tarafında gidebileceğiniz sahiller vardır ancak burası da iyi bir alternatiftir. Uzun bir sahili vardır, deniz hemen derinleşmediği için aileler ve acemi yüzücüler tarafından tercih edilir. Yürüyüş ve bisiklet yolları bulunur. Kumsal alan geniş olduğundan çeşitli organizasyonlar, voleybol, futbol, konser vb şeyler yapılır. Aileler tarafından en çok tercih edilme nedeni ise sahilin hemen bitişiğinde bulunan yüksek ağaçların gölgesinde mangal, piknik yapma imkânıdır. Soyunma kabinleri, marketler de bulunur. Yaz aylarında işlek bir bölgedir. Davutlar dolmuşlarıyla da ulaşım imkanı vardır.

#11 Çamlık Açık Hava Tren Müzesi

Kuşadası’na 13 km uzaklıkta Aydın-İzmir sınırında bulunan Çamlık içerisindedir. Aydın-İzmir karayolunun hemen yanında bulunur. Denizli-İzmir arası yol yapan trenlerinde uğradığı Çamlık Tren İstasyonuna da yakındır. Kuşadası’ndan, Selçuk’tan, Aydın tarafından dolmuşlarla da ulaşabilirsiniz. Avrupa’ nın ilk tren müzesi olma özelliği taşır. Müzenin sitesinden ulaştığımız bilgiye göre içerisinde Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif, dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif, 4 vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, 1 açık ve 1 kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvaleti ve 900 metre uzunluğunda eski tüneli ile tarihe açılan eşsiz bir tren müzesini barındırmaktadır. Müze Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolunun (inşaası 1866-1976) Çamlık Köyü’nden de geçmesi dolayısıyla kurulmuştur. Alanda yöresel lezzetler sunulmakta ve çocuk parkı da bulunmaktadır. Ayrıca Atatürk de 1936’ da beyaz tren ile çamlıkta konaklamıştır. Bu ziyarete ait bilgiler de bir odada sunulmaktadır.

Detaylar için http://www.aziziyerestaurant.net/tren_muzesi.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca güzel bir katalog da hazırlanmış http://www.aziziyerestaurant.net/katalog_tren_muzesi/

#12 Kuşadası’ nda bulunan 27 adet Mavi Bayraklı Plaj Listesi

Veriler mavibayrak.org.tr adresinden alınmıştır.

KategoriBelde AdıPlaj Adı
PlajDavutlarGrand Belish Hotel
PlajDavutlarPalm Wings Beach Resort
PlajDavutlarFlora Garden Ephesus
PlajDavutlarAydın Büyükşehir Belediyesi Sevgi Plajı
PlajKuşadasıAtlantique Holiday Club
PlajKuşadasıCharisma De Luxe Hotel
PlajKuşadasıAydın Büyükşehir Belediyesi Kuştur Halk Plajı
PlajKuşadasıFantasia Hotel De Luxe
PlajKuşadasıKuşadası Belediyesi Güvercinada Halk Plajı
PlajKuşadasıAydın Büyükşehir Belediyesi Kadınlar Denizi Halk Plajı
PlajKuşadasıTusan Otel
PlajKuşadasıPine Bay Holiday Resort
PlajKuşadasıKorumar Hotel De Luxe
PlajKuşadasıÖmer Tatil Köyü
PlajKuşadasıSeven Seas Sealight Elite
PlajKuşadasıEphesia Hotel
PlajKuşadasıEphesia Holiday Beach Club
PlajKuşadasıThe Grand Blue Sky Hotel Internatıonal
PlajKuşadasıINFINITY by YELKEN
PlajKuşadasıKuşadası Belediyesi Green Beach Halk Plajı
PlajKuşadasıOtium Sealight Beach Resort
PlajKuşadasıKuşadası Belediyesi Secret Beach Halk Plajı

Kuşadası Tanıtım Filmi

Oyunuzu bırakın

13 Puan
+ Oy – Oy

Yorumlar

0 yorumlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesabınız yok mu? Kayıt ol

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Oturum aç

Gizlilik Politikası

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.