Fransa 10 İkonik Yapı


İkonik yapılarla ilgili mimari kategorisindeki listelerimizin ikincisi Fransa ile ilgili. Fransa’ nın ön plana çıkan modern ya da tarihi ikon olmuş kültür mirasına girmiş çok değerli yapıları var. Aşıklar şehri Paris, dünya demokrasisine yön veren meşruti yapılanmalar, notre dame, napolyon, bayrağındaki özgürlük, eşitlik, kardeşlik vurgusu, fransız mutfağı vs. o kadar çok şey var ki fransa için biz ilginç mimari yapılarına bir göz atalım.


# 10 Notre Dame Cathedral – Paris

Notre Dame Katedrali, Paris Fransa’ da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Başlangıç yapım yılı 1163’ tür ve uzunluğu 128 metredir. Mimari tarzı Fransız Gotik Mimarisidir. Mimarlar, Pierre de Montreuil, Jean-Baptiste-Antoine Lassus, Jean de Chelles, Jean le Bouteiller, Raymond du Temple, Jean Ravy’ dir. Paris’ in tüm önemli yapıları gibi katedral de Seine Nehri’ nin kıyısında bulunur ve girişi batıya bakar. İlk gotik katedrallerden biridir. Turistler için önemli bir yerdir bunun yanı sıra günümüzde Roma Katolik katedrali olarak kullanılır. Paris başpiskoposluğuna da ev sahipliği yapmaktadır.

# 9 La Villette Science Museum – Paris

Bilim ve Sanayi Şehri olarak adlandırılan bu yer alanında Avrupa’ nın en büyüğüdür. Her yıl yaklaşık beş milyon insan burayı ziyaret ediyor. Burada turistik bir yer de olan planetaryum, denizaltı, bir IMAX tiaytro da bulunur. Yapı başkan Giscard of Estaing’ in girişimi üzerine 13 Mart 1986 tarihinde kurulmuştur. Şehrin amacı halk arasında bilimsel teknik bilgiyi yaymak halkı araştırmaya ve sanayiye olan ilgisini artırmak. Yapının en dikkat çekici kısmı 32 metre yüksekliğinde ve 32 metre genişliğinde ve 8 metre derinliğinde üç sera alanının bulunmasıdır. Seraların cepheleri dikkat çekici özellikli cam duvarlardır.

# 8 Village Of Riquewihr – Alsace

Eski 16. yüzyıl mimarisinden dolayı turistik bir köy olan Riquewihr, Fransa’ nın en güzel köylerinden biridir. Burası üretilen Riesling ve diğer iyi şaraplarıyla meşhurdur. Tarihi anlamda Riquewihr, Alsat ve Alman şarabının ticaret merkezi olan bir şarap köyü olarak görev yapıyordu. 2. Dünya Savaşı döneminden kalma bir kale ve Alsace ile ilgili bir müze ve işkence odası bulunmaktadır.

# 7 Sacre Coueur Basilica – Montmartre, Paris

Türkçe karşılığı ile Kutsal Kalp Bazilikasıdır. Fransa’ da Notre Dame Katedralinden sonra en çok ziyaret edilen anıttır. VI. Louis zamanında 1875 yılında inşaasına başlanan bazilikanın inşaası 1914’ te bitirilmiştir. Açılışı 1. Dünya Savaşından sonra olmuştur. Inşaatının maliyetinin tamamına yakını Fransız halkı tarafından karşılanmıştır. Fransa-Prusya Savaşı sırasında hayatını kaybedenler Fransızların anısına inşaasına karar verilmiştir. Haç şeklinde olan bazilika dört kubbeye sahiptir ve orta kubbesi 83 metre uzunluğundadır. Yapı Roma-Bizans mimarileri örnek alınarak yapılmıştır ve Ayasofyayla benzerlikler gösterir. 20. yüzyılda inşa edilen kiliselere örnek olmuştur.

# 6 The Arc De Triomphe – Paris

Paris’ te Charles de Gaulle Meydanı’ nın ortasında bulunan tarihi bir anıttır. Boyu 45, eni 22, yüksekliği 49 metredir. Napolyon Bonapart, Austerlitz savaşında galip gelen fransız askerlerine ‘’Evinize zafer taklarının altından geçerek döneceksiniz.’’ demiştir ve 18 Şubat 1806 tarihinde Zafer Takı’ nın inşa edilmesini istemiştir. Napolyon yapıyı uzun bir caddenin başlangıç noktası olarak düşünmüştür. Mimar Jean-François-Therese Chalgrin’ dir. 1810 yılında savaşlardan dolayı inşaata ara verilmiş, 1832 yılında devam edilmiş ve 1836’ da inşaat sona ermiştir.

# 5 The Pont Du Gard – Languedoc

Fransa’ nın güneyinde Romalılar tarafından inşa edilmiş bir su kemeridir. Yapılan kazılar neticesinde inşaatın 1. yüzyılın ortalarında gerçekleştiği düşünülmektedir. Gardon nehri vadisi üzerinden su taşımak için tasarlanmıştır. Uzes yakınlarındaki pınarlardan Roma şehri olan Nemasus’ a su taşımak için yapılan 50 km uzunluktaki su yolunun bir parçasıdır. Bu su yolu günde 20.000 metreküp su taşıyordu. Yapı 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir.

# 4 Palace Of The Popes – Avignon, Provence

Yapı, Avignon’ un Tarihi Merkezi olarak bilinen ve içerisinde Papalık Sarayı Piskoposluk Topluluğu ve Avignon Köprüsü bulunan yapılar topluluğunun bir parçasıdır ve bu yapı topluluğu 1995 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesi içerisinde bulunmaktadır. Listemizin konusu olan Papalık Sarayı Avignon kentinde bulunan ve Orta Çağ’ dan kalan en büyük ve en önemli Gotik yapılardan biridir. Bir zamanlar kale ve saray olan yer 14. yüzyılda Batı Hristiyanlığının merkezi olmuştur.

# 3 Mont Saint Michel – Normandy

Türkçe karşılığı: Başmelek Mikail Dağı’ dır. Fransa’ da Normandiya’ da bulunan bir ada yapısıdır. Ülkenin kuzeybatı sahillerine yakın bir yerinde bulunur ve kapladığı alan 100 hektardır. Adada antik çağlardan bu yana stratejik surlar inşa edilmiş ve M.S. 8. yüzyıldan itibaren adada manastır olarak hizmet vermeye başlamıştır. Fransa’ nın çok tanınmış yerlerinden biri olan Mont Saint-Michel ve koyu 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. 2009 yılı verilerine göre adanın nüfusu 44’ tür. Bölgeyi her yıl 3 milyondan fazla kişi ziyaret etmektedir.

# 2 The Louvre – Paris

Louvre Müzesi, dünyanın en büyük sanat müzesidir ve Fransa’ nın başkenti Paris’ te bulunan Louvre Sarayı’ na kurulmuştur. Şehirde bulunan Sen Nehri kıyısında yer alır. Müzenin açılış yılı 1793’ tür. Müze içerisinde 35.000’ i gösterimde toplam 554.731 bin eser bulunmaktadır. Eserlerin kapsamı tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Ziyaretçi sayısı 2017 verilerine göre 8.100.000’ dir ve bu verilerle birlikte dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi seçilmiştir.

# 1 The Eiffel Tower – Paris

Fransızlar’ ın söylemi ile Paris’ teki Demir Kule’ dir. Günümüzde tüm dünyada artık Fransa’ nın sembolü olarak bilinmektedir. İsmini yapıyı inşa eden firma olan Gustave Eiffel’ den almaktadır. Eyfel Kulesi yılda 6 milyon turist çekmektedir. Kule, Fransız Devrimi’ nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde 1887 – 1889 yılları arasında 1889 Paris Expo fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2.5 milyon perçinle bir araya getirmiştir. Böylesine devasa bir yapının inşaatında hiç ölüm meydana gelmemiştir ve bu özellik dönemine göre şarşırtıcı bir özelliktir. Eyfel kulesi 300 m yüksekliktedir. Günümüzde yaygın olan çelik yerine o dönemde demirden inşa edilmiştir. Kule her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanmaktadır. Kule günümüze kadar 400 kişinin öldüğü intihar girişimlerine ve 2003 yılında bir yangına sahne olmuştur. Benzer bir yapıyı ingilizler de yapmak istemiş fakat başarısızlıkla sonuçlanmış ve yapı yıkılmıştır. Japonlar ise bunu başarmış 333 metre yükseklikte Tokyo Kulesi’ ni inşa etmişlerdir. Yapı dünyanın en yüksek kendinden destekli çelik kulesi ve japonyanın en uzun insan ürünü yapısıdır. 4000 ton ağırlığındadır. Tasarımında Eyfel Kulesi baz alınmıştır.

Oyunuzu bırakın

9 Puan
+ Oy – Oy

Yorumlar

0 yorumlar

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment

Oturum Aç

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesabınız yok mu? Kayıt ol

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Oturum aç

Gizlilik Politikası

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.