Amerika 10 İkonik Yapı


Özgürlükler ülkesi Amerika, macera dolu Amerika, modern imparatorluk Amerika. Neyse biz öncelikle her ülkenin ön plana çıkan tarihi ya da modern ikonik yapılarını listeleyeceğiz. İkonik yapılar serisinin ilk ülkesi Amerika. Peki nedir ikonik yapı? Birçok anlama gelebiliyor bunu yorumlayabilirsiniz ama özetle geleneksel olan, dönemine göre popüler olan ki günümüzde bunu kullanıyoruz örn. pop müzik ikonu madonna, m. jackson vs. gb. ikon simge anlamına da geliyor bilgisayar simgeleri gb. Biz de bu serimizde döneminin hatta günümüzün popüler olmuş, kalıplaşmış, alanında tek ya da öncü geleneksel ya da modern yapılarını ülke ülke listeleyeceğiz. Başlayalım…


# 10 The Texas State Capitol Building – Austin, Texas

1888 tarihli granit ve mermer yapı. Önemli bir kümbet ve kubbenin yanı sıra Meclis ve Senato odası bulunmaktadır.

# 9 The Flatiron Building – New York City

New York’ un simgesi ve en çok fotoğrafı çekilen gökdelenlerinden biridir. 1902 yılında yılında Fuller Şirketi için inşa edildiğinde Fuller Binası olarak bilinmekteydi. Binanın bulunduğu 22. ve 23. sokaklar arasındaki bölge Flat Iron olarak bilinmekteydi ve bina yapısından dolayı değil bu sokak isimlerinden bugünkü ismini almıştır. Halka açık değildir, birçok şirketin yönetim merkezi burada bulunmaktadır.

# 8 Space Needle – Seattle, Washington

Uzay İğnesi, insanlığın uzay çağı beklentisinin bir temsilidir. Seattle’ ın en önemli simgesidir. 160 metre uzunluğundaki yapı 400 gün gibi kısa ve rekor bir zamanda yapılmıştır. 1960’ da inşa edilen Space Needle, Edward E. Carlson tarafından tasarlanmıştır.

# 7 Fallingwater – Mill Run, Pennsylvania

Doğal bir şelalenin üzerindeki kayalık bölgeye inşa edilmiştir. Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan yapı onun en önemli eserlerinden biridir.

# 6 Chrysler Building – New York City

Mimar William Van Alen tarafından 1928 yılında yapımına başlanmış olan bina Walter P. Chrysler için tasarlanmıştır. Birçok mimar tarafından New York’ taki en güzel binalardan biri olarak gösterilmektedir.

# 5 Lincoln Center – New York City

1959’ da açılan Lincoln Center ülkenin ilk modern sanat merkezidir. Günümüzde en yüksek standartlarda opera, senfoni, oda müziği, tiyatro, caz, dans, film, sanat eğitimi gibi birçok alanda hizmet vermektedir.

# 4 The White House – Washington, D.C.

Amerika Birleşik Devletleri’ nin başkanlık konutu olan Beyaz Saray, John Adams’ tan bu yana tüm ABD başkanlarının bulunduğu bina olmuştur. Bina George Wasington’ ın emriyle 1792 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1800 yılında yapımı tamamlanmıştır.

# 3 One World Trade Center – New York City

Dünya Ticaret Merkezi 11 Eylül saldırısından tam 13 yıl sonra ikiz kulelerin bulunduğu yerde inşa edildi. Bina 541 metre uzunluğunda ve 104 katlıdır. Amerika’ nın en yüksek, Dünya’ nın da 4. en yüksek binasıdır.

# 2 The Gateway Arch – St. Louis, Missouri

The Gateway Arch Türkçe anlamıyla ‘’Batıya Açılan Geçit’’ demektir. Yapı kemerli tasarımıyla oldukça dikkat çekicidir. 1960 yılında yapımına başlanan eser 1965’ te tamamlanmıştır. Yüksekliği 192 metredir ve Kuzey Yarımküre’ de insan eliyle yapılmış en büyük yapıdır.

# 1 The Guggenheim – New York City

Modern mimarinin en önemli eserlerinden ve çağdaş sanat merkezlerinden biri olan yapı 1959 tarihinde Frank Lloyd Wright imzasıyla ortaya çıkmıştır.

Oyunuzu bırakın

13 Puan
+ Oy – Oy

Yorumlar

0 yorumlar

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesabınız yok mu? Kayıt ol

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Oturum aç

Gizlilik Politikası

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.