2019 Top 20 Fast Food Marka Sıralaması


Dünyada olduğu kadar ülkemizde de artan fast food tüketimi ve buna bağlı olarak ülkemizde şubeleri çoğalan fast food zincirleri var. Listede birçoğumuzun özellikle AVM dolaşıp alışveriş öncesi sonrası yemeğini yediğimiz markalar var. Bu markaların hepsi ülkemizde olmasa da ilerleyen zamanlarda bu tüketim çılgınlığımız devam ettikçe geleceklerdir ya da var olanlar çoğalacaktır diye düşünüyorum. Dünyadaki satış rakamları dikkate alınarak qsrmagazine tarafından her yıl hazırlanan listenin 2019 verilerine bir göz atalım. Marka açıklamaları, kuruluş bilgileri wikipedia’ dan alınmıştır.

#20 Popeyes

Popeyes, 1972 yılında New Orleans, Louisiana’da kurulan ve merkezi Miami, Florida’da bulunan Amerikan çok uluslu kızarmış tavuk fast food restoran zinciridir.

#19 Panda Express

Genel merkezi: Rosemead, Kaliforniya, ABD Kuruluş tarihi: 1983, Kaliforniya, ABD

#18 Jack in the Box

21 Şubat 1951’de kurulan ve merkezi San Diego, California’da bulunan Robert O. Peterson tarafından kurulan bir Amerikan fast food restoran zinciridir.

#17 Dairy Queen

Sık sık DQ olarak kısaltılır. Yumuşak dondurma formülü John Fremant McCullough ile oğlu Alex tarafından 1938 yılında geliştirilmiştir. İlk Dairy Queen şubesi, 1940 yılında Joliet, Illinois’te açılmıştır.

#16 Little Caesars

Amerika Birleşik Devletleri’nde Pizza Hut ve Domino’s Pizza’nın ardından üçüncü büyük pizza zinciridir. Şirket 1959 yılında Detroit, Michigan’da kurulmuştur.

#15 Arby’s

ABD’nin en büyük 2. fast-food zinciridir. ABD dışında dört ülkede uluslararası konumu vardır. Kanada, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar.

#14 KFC

Kurucu: Albay Harland Sanders. Kuruluş tarihi: 24 Eylül 1952, North Corbin, Kentucky, ABD

#13 Sonic Drive-In

Arby’s ve Buffalo Wild Wings’in ana şirketi Inspire Brands’ın sahibi olduğu Amerikan bir fast-food restoran zincirinin operatörüdür. Kurucu: Troy Smith. Kuruluş tarihi: 1953, Shawnee, Oklahoma, ABD

#12 Chipotle

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Almanya ve Fransa’da, tacos ve Mission tarzı burritolar konusunda uzmanlaşmış bir Amerikan fast casual restoran zinciri. Kurucu: Steve Ells. Kuruluş tarihi: 13 Temmuz 1993, Denver, Colorado, ABD

#11 Pizza Hut

Pizza Hut, merkezi Teksas’ta bulunan, Amerikan stili pizza üzerine uzmanlaşmış uluslararası bir restoranlar zinciridir. Dan ve Frank Carney tarafından 1958’de Kansas’ta kurulmuştur.

#10 Panera Bread

Panera Bread Company, tümü Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bulunan 2.000’den fazla lokasyona sahip bir fırın-kafe hızlı rahat restoranlarından oluşan bir Amerikan zincir mağazasıdır. Merkezi Missouri’deki St. Louis’in bir banliyösü olan Sunset Hills’de bulunmaktadır.

#9 Domino’s

Kuruluş tarihi: 9 Aralık 1960, Ypsilanti, Michigan, ABD. Kurucular: Tom Monaghan, James Monaghan

#8 Dunkin’

Dunkin’ Donuts uluslararası özellikle donut ve kahve satan fast food restoranı. 1950 senesinde Quincy, Massachusetts’te William Rosenberg tarafından kuruldu.

#7 Burger King

1954 yılında McLamoreDavid tarafından kurulan Amerikan fast-food lokantalar zinciridir.

#6 Wendy’s

ABD merkezli bir fast food zinciridir. 2016 yılı itibarı ile Şirket 6,490 restoranı ile dünyanın üçüncü büyük hamburger fast food zinciridir. Şirketin merkezin 2006 yılından bu yana Dublin’de yer almaktadır.

#5 Chick-fil-A

Uzmanlık alanı tavuk sandviçidir. Merkezi Georgia, College Park’tadır. Chick-fil-A ilk olarak 1946’da Cüce Izgara olarak kuruldu ve 1967’de Chick-fil-A olarak yeniden markalaşana kadar adı ‘Cüce Evi’ olarak değiştirdi.

#4 Taco Bell

California merkezli fast food restoranlar zinciri. Bünyesinde KFC, Pizza Hut gibi fast food markalarını barındıran Yum! Brands, Inc.’ın iştirakı olan Taco Bell’de Meksika mutfağı usulü fast food ürünleri bulunmaktadır.

#3 Subway

1965’te Fred DeLuca ile Peter Buck tarafından kurulan ve fast-food sektöründe hizmet veren bir Amerikan franchise zinciridir.

#2 Starbucks

Starbucks, Amerikalı kahve dükkânları zinciridir. Merkezi Seattle, Washington’dadır. Starbucks, adını Moby Dick’teki Starbuck adlı karakterden alır ve simgesi bir denizkızıdır. Kuruluş tarihi: 31 Mart 1971. Kurucular: Gordon Bowker, Jerry Baldwin, Zev Siegl

#1 McDonald’s

McDonald’s, günde 69 milyon müşteriye hizmet veren, dünyanın en büyük fast-food restoran şirketi. McDonald’s, genel olarak hamburger, çizburger, patates kızartması ve soğuk içecekler satmaktadır. İlk McDonald’s restoranı, 1940 yılında Richard ve Maurice McDonald tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Bernardino şehrinde açıldı. McDonald’s bugün, 119’dan fazla ülkede 34.000’den fazla restoranla hizmet veriyor.

Oyunuzu bırakın

9 Puan
+ Oy – Oy

Yorumlar

0 yorumlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesabınız yok mu? Kayıt ol

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Oturum aç

Gizlilik Politikası

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.